02188721092
02188722027

مجموعه پرولایت

مجموعه پرولایت
مقالات 11 نوامبر 2022

مجموعه پرولایت یکی از پیشروان در صنعت تولید رزین بوده که به یک برند مطرح جهانی تبدیل گشته است. مجموعه پرولایت در سال ۱۹۸۰ توسط برادران استیو و دان برودی ایده پردازی و راه اندازی گشت. اکنون پس از۴۲ سال فعالیت مستمر تبدیل به رهبری بین المللی در سراسر جهان شده است.

مجموعه پرولایت یک تولید کننده در زمینه دانه‌های رزینی می‌باشد که در صنایع مختلف برای جداسازی، حذف یا بازیابی عناصر در ترکیبات بسیار خاص استفاده می‌شود. ناگفته نماند این مجموعه هم اکنون بیش از1000 محصول تجاری فعال تولید کرده که هر یک از این محصولات برای هدف خاصی طراحی و تولید گشته‌اند.

مجموعه پرولایت محصولات خود را در سه عرصه اصلی، اما به گونه‌ای متفاوت تولید و به بازار مصرف در سراسر جهان عرضه می‌نماید.

انواع تولیدات پرولایت

مجموعه پرولایت به طور کلی در سه زمینه اصلی فعالیت گسترده داشته و محصولات مجموعه در سه زمینه طبقه بندی شده که در قسمت زیر توضیحاتی از آن‌ها آورده شده است.

محصولات فناوری اصلی

محصولات فناوری اصلی پرولایت در طیف گسترده‌ای مورد استفاده قرار می گیرند. ازجمله تصفیه آب آشامیدنی و زیرزمینی، غذا و نوشیدنی، انرژی هسته‌ای و هیدرومتالورژی حوزه‌هایی می‌باشند که وجود این محصول در آن آنها حیاتی است. محصولات مجموعه پرولایت در این صنایع کمک  می کنند تا آب را تصفیه (غیر معدنی) کنند، شکر را تصفیه نمایند، رادیونوکلئیدها را حذف و عناصر ارزشمندی مانند طلا، نقره و اورانیوم را از سنگ معدنی جدا سازی نمایند. محصولات اصلی پرولات جزو محصولات پر مصرف در اکثر صنایع می‌باشند به همین علت امکان دارد اکثر افراد با آنها آشنایی داشته باشند. محصولات مجموعه در أنواع مختافی تولید می گردند در ادامه با برخی از پر مصرف ترین آنها در صنایع آشنا می شویم.

رزین‌های جاذب پلیمری پورولیت

دانه‌های کروی مصنوعی با ساختار منافذ مشخص که برای خالص‌سازی و استخراج انتخابی مولکول‌های هدف در محلول‌های آبی استفاده می‌شوند. و کاربرد‌هایی چون جذب بخارات آلی، حذف پاتولین، کاربرد‌های دارویی و… دارند.

رزین کاتالیست پورولیت

پورولیت تولید کننده و تامین کننده کاتالیزورهای رزین پلیمری پیشرفته در جهان می‌باشد. این سری رزین‌های کاتالیست کاربرد‌های بسیاری چون کاتالیز اسیدی برای کاهش تشکیل محصول جانبی و پیش تصفیه و خالص سازی مواد اولیه بیودیزل و… دارند.

رزین کیلات پورولیت

رزین‌های کیلات در طیف وسیعی از کاربردهای چون حذف و بازیابی فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربرد‌های رزین کیلات؛ حذف جیوه( قابل احیا و غیر قابل احیا)، حذف بور از آب در فرآیند نیمه هادی و…. می‌باشد.

رزین کروماتوگرافی

رزین‌های کروماتوگرافی مبتنی بر پلی استایرن با کیفیت بالا با دانه‌های کروی یکنواخت هستند که برای جداسازی‌ مواد مناسب هستند. از جمله کاربرد‌های این سری رزین‌ها، تفکیک دکستروز، قند چغندر، ملاس چغندر و تقسیم مالتوز و ترئونین و… می‌باشد.

رزین مش ریز

از رزین پرولایت مش ریز برای نرم شدن آب و رزین فوق ریز برای دمینرالیزاسیون استفاده می‌گردد.

پلیمرهای اسپیسر بی اثر

پلیمر‌های فضایی بی‌اثر پورولیت برای ایجاد یک مانع در بستر تبادل یونی و نگه داشتن دانه‌های تبادل یونی دقیقاً در جایی که قرار است باشند استفاده می‌شود.

رزین بستر مخلوط

رزین‌های بستر مخلوط پورولیت معروف به رزین های سختی گیر، مخلوط‌های رزینی با کیفیت بالا هستند که برای تصفیه مستقیم آب طراحی شده‌اند. آنها با نسبت‌های مختلف کاتیونی و اجزای آنیونی مهندسی شده، تا در هر سیستمی سختی گیری برای هر کاربردی به خوبی عمل نمایند.

رزین‌های تبادل کاتیونی اسید قوی

به طور کلی، رزین‌های تبادل یونی درشت متخلخل کاتیونی پرولایت در درجه بندی‌های مختلف از جمله اندازه ذرات یکنواخت طراحی تولید می‌گردند این سری رزین‌ها به طور قابل توجهی قوی‌تر از رزین‌های ژل پلی استایرن هستند.

رزین تبادل کاتیونی اسید ضعیف

رزین‌های تبادل یونی اسیدی ضعیف، به طور گسترده‌ای در کاربردهای ویژه از جمله تصفیه جریان‌های فاضلاب به منظور کاهش آلودگی محیط زیست مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رزین‌های تبادل یونی آنیون پایه قوی

محصولات آنیون پایه قوی را در ساختارهای ژل و ماکرو متخلخل تولید می‌کند. به طور کلی، رزین‌های ژل، دارای وزن شکست بالاترو سطوح فعالیت (ظرفیت کاری) بیشتری را ارائه می‌دهند.

رزین‌های تبادل یونی آنیون پایه ضعیف

رزین‌های آنیون باز ضعیف از نظر شیمیایی پایدارتر از آنیون‌های باز قوی هستند و برای حذف اسیدهای معدنی، اسیدهای آلی و سایر مواد آلی کاربرد دارند.

محصولات مراقبت‌های بهداشتی

محصولات رزینی که برای مراقبت‌های بهداشتی، توسط مجموعه پرولایت طراحی و تولید گشته‌اند چالش‌های حیاتی را در صنایع جهانی تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و صنایع دارویی تحت پوشش قرار می‌دهند. این سری محصولات طیف وسیعی از کاربرد‌ها چون جداسازی کروماتوگرافی، آسیاب نانوذرات، بیوکاتالیز و… را ارائه می‌دهند. ناگفته نماند از دلایل پیشرفت مجموعه پرولایت در زمینه محصولات مراقبت‌های بهداشتی و علوم زیستی، پشتیبانی فنی بی بدیل، تخصص نظارتی و تعهد آنها به امنیت عرضه محصولاتشان می‌باشد و این ویژگی از دلایل قرارگیری مجموعه پرولایت در خط مقدم بازار جهانی می‌باشد.

محصولات دارویی

رزین‌های تبادل یونی و جاذب‌های پلیمری علاوه بر کاربردشان به ‌عنوان ترکیبات دارویی فعال و مواد کمکی، می‌توانند در طیف گسترده‌ای از کاربردهای دارویی از جمله استخراج و خالص‌سازی آنزیم‌ها، هورمون‌ها، آلکالوئیدها، ویروس‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان محصولات تخمیری استفاده شوند. از کاربرد‌های اساسی رزین‌ها در صنایع دارویی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • رزین بیوکاتالیز در تولید دارو
 • رزین‌های تصفیه الیگونو کلئوتیدی
 • رزین‌های تصفیه پپتید
 • تفکیک پلاسما
 • جداسازی رادیونوکلئیدها

رزین ها و تجهیزات پزشکی

رزین‌های کروماتوگرافی و رزین‌های بیوکاتالیز در بسیاری از دستگاه‌های پزشکی برای کاربردهای درمانی و تشخیصی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها به بیماران در سراسر جهان در مدیریت بیماری‌هایی مانند نارسایی کبد و کلیه، فیبروز کیستیک، کمبود متابولیک، زوال عقل، دیابت، نقص ایمنی و بسیاری دیگر کمک می‌کنند. از جمله موارد که رزین ها در آنها استفاده می شوند در ادامه نام برده شده اند

 • دستگاه های پزشکی برای تغذیه روده‌ای
 • حذف و تجزیه و تحلیل آنتی بیوتیک‌ها، متابولیت های مایعات انسانی
 • درمان بیو سیال

بیوسئوتیکال

یکی از کلیدهای مواد مغذی، برای تولید محصولات با استفاده از خلوص بالا، اطمینان حاصل شود. پورولیت گزینه‌های بسیاری از فناوری رزین را با ترکیبات شیمیایی منحصر به فرد ارائه می‌دهد که برای استخراج و خالص سازی موفقیت‌آمیز ترکیبات غذایی ضروری است .ما می‌‍‌‌توانیم این عصاره‌ها را در پودرها، کپسول ها، قرص‌ها، روغن ها و غیره جداسازی و خالص کنیم.

 • تولید و جداسازی آمینواسید با رزین
 • رزین های کروماتوگرافی فاز معکوس(تصفیه)
 • جداسازی پروتئین لبنیات
 • رزین‌های تصفیه پروتئین
 • تصفیه ویتامین

محصولات پردازش زیستی

سری دیگر محصولات رزینی پرولایت محصولات پردازش زیستی این مجموعه می‌باشند که هدف از تولید این سری محصولات به جهت بهبود دسترسی و در دسترس بودن آنتی‌بادی‌های درمانی پیشرفته در سراسر جهان می‌باشد. معمولا از این آنتی بادی‌ها برای درمان افزایش عمر و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، آرتریت، دیابت و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود.

تاریخچه مجموعه پرولایت

همانطور که گفته شد، ایده مجموعه پرولایت در سال ۱۹۸۰ توسط  برادران، استیو و دان برودی، هنگامی که فرصتی رشدی را در این صنعت تشخیص دانده شروع و راه اندازی گشت. لوگوی اصلی این مجموعه بر روی میز آشپزخانه استیو طراحی شد و عملیات تولید در زیرزمین دان آغاز گشت. برادران برودی در سال ۱۹۸۲ اولین نماینده فروش خود را استخدام نموده و سرانجام در سال ۱۹۸۵ اولین کارخانه تولید رزین‌های تبادل یونی در ولز انگلستان را خریداری و راه اندازی کردند. پس از دهه هشتاد، تقاضای زیاد برای محصولات در سراسر جهان ، در واقع انگیزه‌ای برای رشد نیروی فروش جهانی، توسعه خطوط جدید برای تولید و ساخت کارخانه‌های تولیدی جدید بود. پرولایت پس از۱۱ سال فعالیت تخصصی و مستمر در سال ۱۹۹۰ دفتر فروش کانادا را افتتاح نمود.

و به همین ترتیب در سال‌های آتی، کارخانه‌های تولید و دفاتر فروش خود را در سراسر جهان چون رومانی، لهستان و بارسلونا، اسپانی، سنگاپور، جمهوری چک ، مسکو، روسیه و… گسترش داد. مجموعه پرولایت در سال ۲۰۰۷ یک مرکز تحقیقاتی به مساحت ۷۰۰۰ فوت مربع در ژجیانگ، چین افتتاح کرد. و پس از آن در نقاط مختلف جهان چون رومانی روسیه، برزیل و… مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های مجموعه پرولایت راه اندازی گشتند.

تعهد زیست محیطی مجموعه پرولایت

یکی از دلایل محبوبیت مجموعه پرولایت تعهد این مجموعه نسبت به موضوعات زیست محیطی می‌باشد. این مجموعه کاملاً به مسئولیت زیست محیطی خود متعهد است و به تعهد خود برای نظارت و بهبود عملکرد زیست محیطی در طراحی، ساخت و توزیع محصولات خود همواره پایبند است. مجموعه جهانی پرولایت در سرتاسر جهان چارچوبی را به منظور ارائه عملیات تجاری طولانی مدت و پایدار ایجاد کرده است که موجب گشته از منابع به طور کارآمد استفاده کند و اثرات نامطلوب زیست محیطی را به حداقل برساند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *